„Tím, že platíme drahé energie, trestáme sami sebe,“ myslí si Franěk

Ředitel středočeské ZOO Chleby a kandidát do Senátu René Franěk za Svobodné se pustil do vlády Petra Fialy (ODS). Nelíbí se mu, jak pasivní je český kabinet v boji proti zdražování energií. Jako příklad uvádí většinu středoevropských států, které přistoupily ke hmatatelným opatřením, jež reálně snížily cenu energií pro tamní domácnosti i firmy.

„Maďaři, Němci, Rakušané, Poláci a Slováci platí za elektřinu méně než my. I my bychom mohli platit méně, ale neděláme to. A zatímco od vlády slyšíme, jak nikoho nenechá padnout, čím dál více domácností se denně probouzí do nové reality poté, co jim přicházejí několikanásobně vyšší zálohy na energie,“ upozorňuje René Franěk. 

Podle jeho slov je navíc již obecně známo, že v České republice dokážeme elektřinu vyrábět velmi levně. „Drahou se stává až poté, co se prožene burzou, přidají se k ní poplatky za emisní povolenky a DPH. Naprosto zbytečně,“ je přesvědčen kandidát do Senátu Franěk, podle kterého by vláda mohla lidem i podnikům ulevit. 

Za příklad dává několik zemí Evropské unie. „Francouzi neobchodují přes burzu domácí spotřebu, Slováci se domluvili s minoritními akcionáři a Poláci dočasně zrušili DPH u energií, paliva a základních potravin, což bychom mohli udělat také,“ vzkazuje do Strakovy akademie jednoduchou radu René Franěk. 

„To, že platíme dražší cenu za energie, tím nikoho kromě nás samotných netrestáme. Chápe to naše vláda? V tomto ohledu je třeba zvyšovat tlak na naši vládu a zde vidím velký prostor pro činnost senátora,“ je přesvědčen Franěk. 

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *