Vymění vláda naše právo veta za 15 starých tanků, ptá se senátní kandidát

Oficiální návštěva německého kancléře Olafa Scholze v Praze má zajímavou dohru. Ředitel ZOO Chleby a kandidát do Senátu René Franěk si totiž povšiml toho, že místo hledání celoevropského řešení energetické krize byla v Praze řeč hlavně o omezení práva veta při hlasování v Evropské unii. Německý kancléř totiž po jednání s českým premiérem Petrem Fialou znovu rozjitřil emoce, když připomněl, že kvůli urychlení schvalovacích procesů napříč orgány EU by chtěl prosadit změnu práva veta na hlasování kvalifikovanou většinou.

„Všichni jsme čekali, co vzejde z návštěvy německého kancléře Scholze v Praze. Zda se bude jednat o tom přetřásaném ‚celoevropském‘ řešení energetické krize. Nějaké by to tedy už chtělo, to ne že ne… A nějak se stalo, že místo řešení cen energií přišel Scholz s tím, že nejlepší ze všeho bude, když nám odebere právo veta,“ komentoval René Franěk návštěvu německého kancléře. „Já jsem byl tedy překvapen. Říkal jsem si, jak budou probírat to pověstné pozastavení německého průmyslu v rámci solidarity s naší zemí, a ono ne. Pana kancléře víc než energie trápí to, že nám zbyly nějaké rozhodovací pravomoci,“ uvedl Franěk, který v minulosti působil také jako předseda v komisi pro vojenství. A v této souvislosti proto vyřkl nahlas několik otázek. 

„Opravdu jsou to ty tanky, které jsou starší než ty, co jsme poslali na Ukrajinu? Komu budeme muset platit za modernizaci a vybavení servisní základny? Jak moc jste tím zatížili náš veřejný rozpočet?“ ptá se Franěk, který je prý na rozdíl od premiéra Petra Fialy s výsledkem jednání dvou státníků nespokojený. „Fiala je s tímto danajským darem a výsledkem jednání prý velmi spokojen. Já bych tedy s tím, že dost možná přijdeme o právo veta a jako bonus si za to ještě něco i připlatíme, spokojen nebyl. Každý jsme už ale nějaký,“ dodal Franěk, podle kterého je právo veta nedotknutelné.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *